BAŞKANDAN
Sanat Olmaktan Çıkan Doktorluk
Tıp Akademisi 3 Mart 1867 tarihinde kurulmuş 143 yıllık bir tıp cemiyetidir. Bu cemiyet ilk kurulduğu günden bu yana asıl amacını hiç değiştirmemiştir. Bu amaç "Halka sağlık açısından faydalı olmak" tır.
devamı...
Türkiye Tıp Akademisi'nin Amacı ve Ufku
Tıp Akademisi 3 Mart 1867 tarihinde kurulmuş 143 yıllık bir tıp cemiyetidir. Bu cemiyet ilk kurulduğu günden bu yana asıl amacını hiç değiştirmemiştir. Bu amaç "Halka sağlık açısından faydalı olmak" tır.
devamı...
YAYINLARIMIZ - Kitaplar / Dergiler
Dünden, Bugüne Türkiye Tıp Akademisi - 2010
devamı...
Cumhuriyetin İlk 15 Yılında Sağlık Hizmetleri - 2010
devamı...
Türkiye Tıp Akademisi Yönetim Kurulu


- AYTEKİN OĞUZ,
- ERTUĞRUL GÖKSOY,
- AYŞE NİLÜFER ÜNAL,
- AYTEN ALTINTAŞ,
- MAHMUT TOKAÇ

HABERLER
Beşir Ağa Medresesi
devamı...
Şehir ve Köyde Tağdiye (Beslenme) Meselesi

(Dr. Zeki Nâsır'ın 4 cü Milli Türk Tıp Kongresi'ne sunduğu rapor)
-1931-

H.Hüsrev Hatemi

1867 yılında Sultan Aziz devrinde kurulan Cem'iyet-i Tıbbiye-i Osmani, Cumhuriyetten sonra önce "Türkiye Tıp Encümeni" daha sonra "Türkiye Tıp Akademisi" adını alacaktı. Atatürk'ün cemiyete verdiği görev ile ilk Milli Türk Tıp Kongresi 1925'te Türkiye Büyük Millet Meclisinde toplandı. İki yılda bir yapılan bu kongrelerin, dördüncüsü de Ankara'da toplanmıştı. Dr. Zeki Nâsır, bu kongreye "Şehir ve köyde tagdiye meselesi" başlıklı bir rapor sundu. "Şehir ve Köyde Beslenme Sorunu" anlamında bir başlık taşıyan bu rapor, 121 kitap sayfalık bir rapordu. Ankara'da Kader matbaasında 1931 yılında basılmıştı. 1930'lu yıllarda Türkiye hekimlerinin büyük bir kısmı Fransızca veyâ Almanca kaynaklara başvururken, bu raporun onbir kaynağının biri Almanca, diğer on kaynak İngilizce'dir. Raporu yazan Dr. Zeki Nasır Bey, Cumhuriyet döneminde Sağlık Bakanlığı müsteşar yardımcısı olmuş. Soyadı kanunu çıkınca "Barker" soyadını almış ve Mayıs 1960'da vefat ederek, İçerenköy'de toprağa verilmiştir. İngilizce kaynak kullanması, İngiltere veyâ Amerika'da bir müddet bulunmasına bağlı olabilir.

Dr. Zeki Nâsır Bey'in raporundan, "Köylülerimizin mutat tagaddisini tahlil ve tenkit=Köylülerimizin olağan beslenmesinin çözümlenmesi ve eleştirisi" başlıklı bölümü, dilini günümüze uydurarak ve özetleyerek aşağıya alıyorum:

Köylülerimizin günlük beslenmesi incelendiğinde,...

devamı...
Prof. Dr. Ayten Altıntaş
Çanakkale Savaşlarında Temizlik
Çanakkale Cephesinde Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı muharebeleri yapılmıştır. Yaşananlar bir taraftan kayıt altına alınmış ve arşivler oluşturulmuştur.
devamı...
Prof. Dr. Ayten Altıntaş
Çanakkale'de Sağlık Hizmetleri
Çanakkale Cephesi iki aşamalı saldırıya maruz kalmıştır. Müttefikler Şubat 1915'te önce sadece Birleşik Filo ile Çanakkale Boğazı'nı geçip, mevcut Cihan Harbi'nin Avrupa'daki ağır kış şartlarını hafifletmek ve kısaltmak adına...
devamı...
ETKİNLİKLER
TÜRKİYE TIP AKADEMİSİ DUAYENLERDEN GENÇ DOKTORLARA KLİNİK DENEYİMLER VE TEDAVİLER KONFERANSLARI
“ Genel Plastik Cerrahi ve Estetik Cerrahide Deneyimler ” 18 Ekim 2014 Cumartesi Saat: 15.00 - 17.00
devamı...
Türkiye Tıp Akademisi Ve İstanbul Medeniyet Üniversitesinin İlk Ortak Toplantısı 19 Haziran 2014’te Gerçekleşti
Türkiye Tıp Akademisi ve Istanbul Medeniyet Üniversitesi Ortak Toplantısı 19 Haziran 2014 Perşembe günü saat 14.00-16.30 aralığında IMU Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.
devamı...
ANASAYFA | İLETİŞİM