BAŞKANDAN
Sanat Olmaktan Çıkan Doktorluk
Tıp Akademisi 3 Mart 1867 tarihinde kurulmuş 143 yıllık bir tıp cemiyetidir. Bu cemiyet ilk kurulduğu günden bu yana asıl amacını hiç değiştirmemiştir. Bu amaç "Halka sağlık açısından faydalı olmak" tır.
devamı...
YAYINLARIMIZ - Kitaplar / Dergiler
Dünden, Bugüne Türkiye Tıp Akademisi - 2010
devamı...
Prof. Dr. Ayten Altıntaş
Çanakkale Savaşlarında Temizlik
Çanakkale Cephesinde Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı muharebeleri yapılmıştır. Yaşananlar bir taraftan kayıt altına alınmış ve arşivler oluşturulmuştur.
devamı...
ETKİNLİKLER
TÜRKİYE TIP AKADEMİSİ DUAYENLERDEN GENÇ DOKTORLARA KLİNİK DENEYİMLER VE TEDAVİLER KONFERANSLARI
“ Genel Plastik Cerrahi ve Estetik Cerrahide Deneyimler ” 18 Ekim 2014 Cumartesi Saat: 15.00 - 17.00
devamı...
BAŞKANDAN
Türkiye Tıp Akademisi'nin Amacı ve Ufku

Tıp Akademisi 3 Mart 1867 tarihinde kurulmuş 143 yıllık bir tıp cemiyetidir. Bu cemiyet ilk kurulduğu günden bu yana asıl amacını hiç değiştirmemiştir. Bu amaç "Halka sağlık açısından faydalı olmak" tır. Akademimiz Cemiyet-i Tıbbiye-i Osmaniye adıyla ilk kurulduğunda bu amacına ulaşmak için tıp eğitim dilinin Türkçeye çevrilmesi mücadelesini verdi. Böylelikle daha çok hekimin eğitimlerini tamamlayıp halka hizmet edebileceklerini biliyordu. Meşrutiyetten sonra yeniden organize oldu ve tıp eğitiminin halka daha iyi hizmet verebilmesi çalışmalarını genişletti. Türkiye Cumhuriyetin kurulması ile Akademi "Halka sağlık açısından faydalı olmak" amacını Milli Tıp Kongreleri düzenleyerek yerine getirmeye çalıştı. 1925 yılı ile 1968 yılları arasında 20 tane Milli Tıp Kongresi düzenleyerek hekimlerin bir araya gelmesini sağlamış, memleketin sağlık sorunlarının tartıştığı bir ortamı yaratmıştı. Bunlar özellikle ülkenin en önemli sağlık sorunları oluyordu ve kongrede konuşulan, tartışılan bilgiler Sağlık politikasını şekillendiriyordu. Akademinin çalışmaları bu şekilde devam etmiştir.

Yönetim kurulumuz 2009 yılında bir araya geldiğinde Akademinin asıl amacı doğrultusunda hareket etme kararı almıştır. Bu amacı gerçekleştirebilmemiz için öncelikle üyelerimize bu derneğin önemi ve yaptığı hizmetleri hatırlatmak için kısa bir kitapçık hazırlayarak kuruluşundan bugüne yapılanları belgeleriyle sunduk. İstanbul'daki üyelerimizle sık sık toplanmak, İstanbul dışındaki üyelerimize de web sayfamızla ulaşmak istedik. Böylece daha büyük bir çoğunlukla bir araya gelecek ve amacımızı yerine getireceğiz.

Türkiye Tıp Akademisin ufkunda halka daha faydalı bir tıp modelini gerçekleştirme çabaları vardır. İlk kurulduğumuz günlerden bu yana tıbbın üzerinde çalıştığı insan çeşitli ihtisas dallarıyla bölünmüş parçalara ayrılmış bulunuyor. Akademi halka sağlık açısından daha faydalı olabilmek için tıptaki bu bölünmüşlüğü toplayıp insanı bütün olarak gören bir hizmeti düşlemektedir. Çalışmalarımız bu çerçevede yürütülmektedir.

12 Aralık 2010 Baltalimanı İstanbul

Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Prof. Dr. Asım Cenani, Prof. Dr. Vural Solok, Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokaç (Yönetim Kurulu)

ANASAYFA | İLETİŞİM